top of page
Zdjęcie autoraKinga

kometa? stanowisko nr 101

Wschodni kraniec Rybnej, tuż przy obwodnicy, drogi wojewódzkiej i wzgórza Kajasówka. Idę do stanowiska nr 101*, to archeologiczny ślad osadniczy z epoki kamienia. Nie wiem więcej na ten temat, zakładam więc że to epoka neolitu czyli czasowo pomiędzy 10000 a 2200 lat p.n.e. 

Jest wczesny ranek, przed wschodem słońca i właściwie nie wiem co mi do głowy strzeliło, żeby iść tak wcześnie bo ziąb jest straszliwy. Podnoszę głowę do góry i zauważam kolorowy długi ślad po samolocie.  Smugi kondensacyjne nie są dla nas niczym dziwnym (choć mnie przyznaję ta zdziwiła). Ówczesny (neolityczny) człowiek takiego śladu nie był w stanie nawet sobie wyobrazić, ale kometę lub jej warkocz dostrzec już mógł, a to mogłoby wywołać przerażenie. Ręce mi grabieją a ja się zastanawiam jak 3000 lat temu człowiek reagował na kolorową linię na niebie...

Ludzie w okresie neolitu uprawiali już ziemię, hodowali zwierzęta, znali ceramikę. Żyli w niewielkich plemionach a mieszkali w namiotach i chatach z gliny lub drewna. Czerpali pełnymi garściami z żyznych ziem naszej okolicy,  a lasy stanowiły nieprzebrane źródło pokarmu. Wzgórza odsłaniały doskonały materiał na narzędzia a liczne potoki  i strumienie dawały wspaniałą wodę, która nie zamarzała.

Naukowcy sugerują, że narodziny “naszej” cywilizacji mogły nastąpić ok. 13.000 lat wcześniej dzięki upadkowi komety. To wtedy miałaby rozpocząć się mała epoka lodowcowa a dowody tego kataklizmu mają być widoczne w Göbekli Tepe w południowej Turcji.


Kometa?...  Ależ tu żyje się świetnie i bez niej!








*Prognoza Oddziaływania na środowisko dla Projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Czernichów

** ślad osadniczy czyli ślady działalności ludzkiej w danym miejscu ograniczające się tylko do zabytków ruchomych, pozostawionych na ówczesnej powierzchni gruntu.


13 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

a gdyby tak...

biała góra

bottom of page