top of page

Rybna - Odrodzenie

  • Zdjęcie autora: Kinga
    Kinga
  • 5 paź 2021
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 7 paź 2021

Matyś biegający pomiędzy dorosłymi i wsłuchujący się w ich opowieści i tworzący historyjki przeplatane rysunkami świadczącymi o niebywałym talencie kilkuletniego chłopca.

Chłopak w czasie wojny uczęszczający na tajne nauczanie. Tajne? Wyobraźcie sobie idących plantami krakowskimi dwóch mężczyzn spokojnie rozmawiających, ale o czym... O historii... Krok za krokiem, spacer za spacerem, wykład za wykładem, seminarium za seminarium, egzamin za egzaminem... Tak Emanuel Rostworowski zdobywał wiedzę i zaliczał studia pod kierunkiem prof. Władysława Konopczyńskiego. Czas wojny to trudny czas, ale znajomość z Konopczyńskim miała prawdopodobnie wpływ na kierunek jego naukowej drogi.


Emanuel Mateusz Rostworowski 1923 - 1989, Polska Akademia Umiejętności Archiwum Nauki PAN i PAU, W Służbie Nauki, NR 29, 2018

"Po wojnie, w kwietniu 1945, dostaliśmy powołanie do wojska. Ja, po wielu zabiegach, wyreklamowałem się, on - nie. Wtedy poszedłem do profesora Władysława Konopczyńskiego i on dał mi lewe zaświadczenie, że Matyś, którego znał z tajnych kompletów, jest jego asystentem wolontariuszem. Jeździłem z papierami do "jednostki" w Skierniewicach, zawsze na dachu wagonu i kilka dni spędziłem w koszarach "na gapę", śpiąc z Matysiem na wolnej pryczy i chodząc na musztrę, on w mundurze, a ja, dla niepoznaki, w jego płaszczu. Coś takiego było możliwe w organizującym się Wojsku Ludowym. Zabiegi poskutkowały. Po powrocie Emanuel M. został asystentem wolontariuszem i to był początek jego drogi historyka osiemnastego wieku".*


Emanuel Mateusz Rostworowski - ur. 8 stycznia 1923 r w Krakowie jako najmłodszy z trojga synów Karola Huberta Rostworowskiego urodzonego w Rybnej.


Dwór w Rybnej, zdjęcie z gabinetu prof. Rostworowskiego, na biurku maszyna do pisania. na której powstała "Historia Powszechna"


Po powrocie do Krakowa zapisuje się na seminarium prof. Józefa Feldmana. W tym czasie angażuje się w działalność Koła Historyków UJ, wpierw jako kierownik sekcji, a później wiceprezes. W 1979 zostaje członkiem korespondentem PAN, a w 1989 członkiem rzeczywistym.

"...nie można głębiej poznać przeszłości własnego narodu, nie widząc go na tle tego, co się dzieje w innych krajach. Tego rodzaju refleksje inspirowały moje pierwsze prace historyczne poświęcone stosunkom polsko-francuskim w XVIII wieku"

mówił w audycji Jerzego Mikkego**. Dogłębna analiza faktów i tła była jednak jego mottem przez całe twórcze życie. Stąd też może pomysł na Legendy i fakty XVIII wieku - jedną z najpoczytniejszych jego książek. O okolicznościach jej powstania pisze tak - "W naukach humanistycznych często błąd powtarzany z pokolenia na pokolenie mocno się zakorzenia. Przez kilka lat zabawiałem się w detektywa, tropiąc podejrzane wątki i starając się rozwikłać różne historyczne zagadki".


Biblioteka w gabinecie prof. Rostworowskiego w Rybnej

Jego wnikliwość i umiejętność dogłębnej analizy przynosi mu tytuł największego znawcy wieku XVIII, kolejne stopnie naukowe i stanowiska. Od 1964 roku aż do śmierci piastował urząd Redaktora Polskiego Słownika Biograficznego (napisał i zredagował ok. 13 tysięcy biogramów!).

W 1971 roku otrzymuje tytuł profesora zwyczajnego a w 1974 roku przeprowadza się do odzyskanego (odkupionego od państwa Jednowskich) rodzinnego dworu w Rybnej. Odzyskany, ale zdewastowany. Tylko jego uporowi i romantycznej wizji zawdzięczać należy doprowadzenie dworu do stanu w jakim dziś go można podziwiać (za odnowienie dworu i rewitalizację parku otrzymuje nagrodę Ministra Kultury i Sztuki). Takie lokalne Odrodzenie. Tu dalej pracuje, bardzo dużo pracuje, m.in. nad rozpoczętą w roku 1965 Historią Powszechną, Wiek XVIII a jego syn Karol wspomina, że zamykał się wtedy w swojej pracowni i niemal nie wychodził do momentu ukończenia kolejnej części. Konsekwentny w pracy, wiele wymagający od siebie, całościowo i syntetycznie podchodzący do historii. Odrealniony marzyciel w domu, chodzący z dwuzłotówką w kieszeni, którą mu wkładano by mógł dojechać do PANu i żeby miał na obwarzanka. Historia nigdy w nim nie drzemała, wypełniała go całego, od dziecka by nabierać mocy i barw, a w dojrzałym życiu naukowca dać mu splendor najwybitniejszego znawcy europejskiego Oświecenia.

Zmarł 8 października 1989 roku w Rybnej, leży pochowany na tutejszym cmentarzu.


Rybna, zrewitalizowany park dworski

Historyk Tadeusz Zawadzki o Historii Powszechnej, Wiek XVIII - "książka ta realizuje najostrzejsze wymogi współczesnej nauki historycznej, zrywając z «europocentryzmem» i ograniczaniem historii do niektórych jej aspektów. (...) Gdyby ukazała się w jednym z języków «zachodnich», stałaby się dziełem klasycznym, o światowym rozgłosie."***



Składam serdeczne podziękowania dla pana Karola Rostworowskiego za pomoc i poświęcony czas przy tworzeniu tego wpisu.


 

* Marek Rostworowski, wspomnienie opublikowane w 1989r w Tygodniku Powszechnym, za Emanuel Mateusz Rostworowski 1923 - 1989, Polska Akademia Umiejętności Archiwum Nauki PAN i PAU, W Służbie Nauki, NR 29, 2018


na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
Copyright © Vivamus 2017-2025 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
bottom of page