top of page

Trąbki - dziedzictwo

  • Zdjęcie autora: Kinga
    Kinga
  • 5 wrz 2024
  • 1 minut(y) czytania

Trzech braci - Stefan, Tadeusz, Władysław Markowicze. Wołano na nich Trąbki bo każdy z nich miał niebywały  talent do gry na różnych instrumentach, a dętych w szczególności. Do tego ponadprzeciętna umiejętność posługiwania się kredką i pędzlem. Jednego z nich znacie - to Stefan (najstarszy z braci) - tak, właśnie ten, który tworzył polichromię w kościele w Rybnej, znany jest również z obrazów i rzeźb - i chyba bardziej kojarzony z malarstwem niż muzyką. 

Tadeusz - kochał instrumenty dęte, akordeon*, w tym akordeon diatoniczny, którym posługiwał się po mistrzowsku. Rzeźbił i rysował (rysunki niestety się nie zachowały), a swym talentem i pracami nie ustępował znanym twórcom. Pisał opowiadania i wiersze, humoreski (również nie zachowały się). Czasami nie odrywając się od swoich zajęć prosił o kartkę i ołówek i śmiejąc się sam do siebie zapisywał teksty. Pomysły i tematy tłoczyły się w jego głowie.

Najmłodszy Władysław - to również ogromny talent muzyczny, grał na wszystkich instrumentach dętych począwszy od trąbki skończywszy na basie. 

Prawdopodobnie wszyscy mieli słuchy doskonałe. 

Czas by do Trąbek dołączyła kolejna postać - Jan. Syn Tadeusza, kontynuator muzycznych tradycji, mistrz gry na akordeonie, sięgający z chęcią po trąbkę, tubę, helikon. Choć muzyka jest najważniejsza dla pana Jana, to odziedziczył także umiejętności rzeźbiarskie.

Ta historia jednak się tu nie kończy i nie tu zaczyna. Zaczyna się od ojca - Izydora Markowicza, który w genach przekazał synom zamiłowanie i talent do “muzykowania”. Nie kończy - bo nie możemy przewidzieć co pokaże czas. W końcu mowa o dziedzictwie!



rzeźba Chrystusa, autor Tadeusz Markowicz


polichromia w kościele pw. Św. Kazimierza

w Rybnej, autor Stefan Markowicz




*akordeon jest klasyfikowany jako instrument dęty


na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
Copyright © Vivamus 2017-2025 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
bottom of page