top of page

tu jest ich dom

  • Zdjęcie autora: Kinga
    Kinga
  • 29 lis 2021
  • 3 minut(y) czytania

W 1992 roku w Instytucie Ochrony Zwierząt PAN w Krakowie powstała Polska Czerwona Księga Zwierząt, tom I Kręgowce. Księga to dzieło zbiorowe i wkład kilkudziesięciu zoologów z niemal wszystkich ośrodków akademickich i naukowych w Polsce, pod redakcją prof. dr hab. Zbigniewa Głowacińskiego. Zawiera listę gatunków zwierząt ginących w Polsce.

Zwierzęta w tej księdze zostały podzielone na:

EX – (extinct) gatunki wymarłe

EXP – gatunki zanikłe lub prawdopodobnie zanikłe w Polsce

CR – (critically endangered) gatunki krytycznie zagrożone

EN - (endangered) gatunki zagrożone

VU – (vulnerable) gatunki narażone na wyginięcie

NT – (near threatened) gatunki bliskie zagrożenia

LC – (least concern) gatunki najmniejszej troski

Mamy się w Rybnej czym pochwalić - nasza miejscowość stanowi bowiem dom dla niektórych gatunków wymienionych jako zagrożone. Poniżej przedstawiam te, które udało mi się "wyłowić" podczas spacerów. Po oznaczeniu łacińskim podaję kod z księgi.


Żaba dalmatyńska (zwinka) Rana dalmatina (NT). Ma szpicowaty pysk, bardzo długie kończyny tylne, poziome źrenice oczu, duże błony bębenkowe. Skóra ma z wierzchu brązowy kolor, na głowie są ciemne plamy skroniowe, za głową na grzbiecie plama kątowa w kształcie litery "V". Brzuszna strona jest ubarwiona biało, bez plam. Na tylnych kończynach znajdują się poprzeczne plamy w ciemnym kolorze*.

Lubię żaby i często robię im zdjęcia - myślałam więc, że mam jej zdjęć sporo. Przed blamażem uratowała mnie plamka w kształcie litery V - mam tylko jedno zdjęcie tego gatunku żaby.




Puszczyk Uralski, strix uralensis (LC) Wielkość ok. 50-60cm Rozpiętość skrzydeł 115-134 cm, waga 450-1020 g. Szlara wyraźnie zaznaczona ze stosunkowo małymi czarnymi oczami oraz z żółtym dziobem. Ogólny ton ubarwienia jasny: biało-szaro-brązowy.

Puszczyk uralski aktywny jest głównie w nocy, jednak bardzo często można go obserwować także za dnia. Nie jest gatunkiem płochliwym, jak niektóre gatunki sów. Za dnia przesiaduje zazwyczaj w gęstych koronach drzew iglastych. Zimą często spotkać można go na odsłoniętych miejscach na drzewie, słupach, gdzie daje się swobodnie obserwować. Często poluje także za dnia, zwłaszcza zimą i przy niedoborach pokarmu.**

Puszczyka Uralskiego spotkałam kilkukrotnie na Bednarzach. Rzeczywiście nie jest płochliwym ptakiem i dlatego kiedy mamy szczęście, że usiądzie blisko nas - robi spektakularne wrażenie. Prawdopodobnie nasze okolice stanowią północną granicę jego występowania w Polsce.




Gniewosz plamisty (miedzianka) Coronella autriaca (VU). Jest wężem niejadowitym o smukłym ciele, i słabo oddzielonej głowie. Na końcu jego ogona znajduje się niewielki kolec. Ubarwienie ciała tego węża jest brązowawe i charakteryzuje je miedziany odcień i błyszczący połysk. Na tyle głowy gniewosza plamistego znajduje się ciemna plama w kształcie trójkąta – tzw. „podkowa”. Poza tym, zarówno na głowie, jak i wzdłuż reszty jego ciała, zauważyć można inne, mniejsze plamy. Długość ciała dorosłego osobnika wynosi, w zależności od jego wieku, od 45 do 80 cm. Preferuje miejsca nasłonecznione, jest ciepłolubny. W październiku wąż ten rozpoczyna, wraz z innymi osobnikami, wspólne zimowanie, które trwa do kwietnia***.

Spotkałam jedyny raz (tak sądzę) na Wrzosach, na krawędzi pól, w dobrze nasłonecznionym miejscu. Pośród skib zaoranego pola był trudny do wypatrzenia. Mylnie opisałam go jako żmiję zygzakowatą.



Z całą pewnością natknęłam się również na kanię czarną (NT) oraz bekasika (CR) - nie posiadam jednak ich zdjęć.

To zwierzęta, które tu mają siedliska, tu jest ich dom. Sprawmy by miały tu dobre warunki do bytowania i rozmnażania. Jestem pewna też, że tych gatunków jest w okolicy więcej. A Wy na jakie gatunki zagrożone natrafiliście?



Inspiracją do powstania tego wpisu była rozmowa z botanikiem, panem Łukaszem Piechnikiem - miłośnikiem szeroko pojętej przyrody w okolicy, za co bardzo dziękuję i liczę na możliwość stworzenia wpisu dot. roślin. Dziękuję również wszystkim, którzy przyczynili się do poprawnego identyfikowania przeze mnie zwierząt.


Pełna lista gatunków kręgowców zagrożonych w Polsce znajduje się tu:



Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
Copyright © Vivamus 2017-2025 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
bottom of page