top of page

śmietanka

  • Zdjęcie autora: Kinga
    Kinga
  • 5 kwi
  • 2 minut(y) czytania
“Często jednak odległość od siedziby mleczarni utrudniałaby dostawcom dowożenie mleka, toteż dla ich wygody tworzą Spółki mleczarskie w oddalonych punktach wsi lub w gminach sąsiednich, t.z. stacye czyli filie śmietankowe. Urządzenie filij jest bardzo pojedyńcze.” 

Filie były zwane śmietankowymi, bowiem do głównej spółki dostarczano już śmietanę…


“Dostawcy przyniesione naczynia z mlekiem wkładają do gorącej wody przed puszczeniem na wirówkę, zabierają z powrotem mleko chude, śmietana zaś bywa odwożona w bańkach do głównej mleczarni - albo w mniejszych ilościach odnoszona w tornostrach*”. 


Bańka i tornoster
Bańka i tornoster

Przed I wojną światową na ziemiach polskich istnieje 78 filii, 14 spółek spośród nich nie posiada żadnej,11 posiada po 1 filii. Dokładnie przedstawia się to tak:




Filie jedynie ograniczają się do zapisywania ilości dostarczonego mleka.  


Rybnieńska spółka mleczarska posiada filię w Przegini Duchownej. 

Do czasów dzisiejszych po domu, w którym się ona mieściła nie zachował się nawet ślad. Stał on przy głównym trakcie, blisko drogi (łatwy dowóz i odbiór mleka).  Zdjęcie poniżej przedstawia budynek filii (obecnie ulica Św. Józefa) i jak sądzę - dostawców wraz z kierownictwem.


Filia w Przegini Duchownej
Filia w Przegini Duchownej

W budynku znajdował się oprócz mleczarni również sklep (jaki przedział czasowy?). W latach późniejszych filią kierował Józef Mastek. W owym czasie mleko było tylko odbierane i dostarczane powozem konnym do Rybnej przez  Mikołaja Sołtysika, Hannę Razowską i pana Bulandę. Tak było do lat sześćdziesiątych. 

Do tego najprawdopodobniej skupowano mleko z innych miejscowości (Czułów, Czułówek, może też inne). Rybna wraz z tymi jednostkami to ponad 1,5 miliona mleka rocznie (rok 1910).

Cóż zostało z tamtych lat, z tamtych filii? Zacierające się wspomnienia, odpływające w mlecznej chmurce nazwiska, postaci, zdjęcia…

Może usłyszycie jeszcze cichnący odgłos końskich kopyt i brzęk obijających się o siebie metalowych kanek. Kanek wypełnionych po brzegi najlepszą śmietaną…



 


Serdeczne podziękowania dla pani Małgorzaty Kumiszczak - sołtys Przegini Duchownej za pomoc w pozyskiwaniu informacji.


*tornoster - nie jestem pewna czy w publikacji nie pojawił się błąd ale udało mi się ustalić inną nazwę - puszka plecakowa. Bańki miały pojemność 10-50 litrów a puszki 10-25 litrów.

W cytatach ujęte są teksty z publikacji Włościańskie Spółki Mleczarskie, Wincenty Badura, 1910



Czy ktoś z Was posiada może zdjęcia, pamiątki z działalności mleczarni lub filii?


na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
Copyright © Vivamus 2017-2025 All rights reserved
vivamus_element_preview.png
na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer na spacer
bottom of page